Založ si blog

Škótsko verzus Krym verzus Doneck

Pred pár dňami v Škótsku prebehlo referendum o možnosti osamostatniť sa. Všetko prebehlo hladko, demokraticky, strany s opačnými názormi sa navzájom rešpektovali, nepotrebovali na presadenie svojich názorov zbrane. Spojené kráľovstvo za to chváli celý svet. Za to, že presadzuje demokraciu, že zákonom dovolí vlastným občanom vyjadriť sa aj ku tak citlivej otázke, ako je odtrhnutie od krajiny. Aj napriek tomu, že ešte pred pár rokmi sa krajina ťažko vzdávala svojich kolónií.

Pri sledovaní diania v Škótsku som neustále myslela na Krym a Doneck. V čom bola situácia na Kryme iná, prečo demokratický svet neuznáva odtrhnutie Krymu od Ukrajiny? Ak chce byť Ukrajina v Európskej únii, nemala by ukázať predovšetkým svoju politickú vyspelosť, svoju demokraciu?

Na Ukrajine sa ľud vzbúril po tom, čo Janukovič nepodpísal prístupovú zmluvu k EÚ. Dnes sa na Ukrajine nebojuje za vstup do EÚ, ale bojuje sa za nezávislosť, nezávislosť a samostatnosť Donecka. Keby predstaviteľom EÚ naozaj záležalo na občanoch Ukrajiny, pomoc, či už finančná alebo materiálna by bola podmienená uplatňovaním demokracie aj tým, že by umožnila vyjadriť sa vlastným občanom. Občanom Krymu aj Donecka.

Počas krátkeho obdobia môžeme sledovať osud troch národov bojujúcich o nezávislosť. Škóti sa mali možnosť vyjadriť, a navyše aj keď k samostatnosti nedôjde, posilni sa ich pozícia v rámci spojeného kráľovstva. Obyvatelia Krymu vzali svoj osud do vlastných rúk, zorganizovali referendum na vlastnú päsť, bez schválenia potrebných zákonov, a od Ukrajiny sa odtrhli a zároveň sa pričlenili k Rusku, zákony ktorého to umožnili. Pre postoj Ukrajiny ich pričlenenie svet neuznal. Obyvatelia Donecka sa rozhodli o svoju nezávislosť bojovať so zbraňami v ruke. Výsledkom je chaos a smrť.

Kde je zdravý rozum? Demokracia je predsa vláda ľudu, preto buďme ľudský a dovoľme všetkým vyjadriť sa slobodne. Ak Európska únia chce pomôcť Ukrajine ku vstupu do demokratickej Európy, predovšetkým by mala trvať na uplatňovaní rovnakých demokratických princípov vo všetkých jej krajinách.

Školstvo je choré

01.07.2014

Začali prázdniny, a s nimi sa mení aj charakter správ týkajúcich sa školstva. Kým pred mesiacom to boli výsledky testovania, dnes vďaka premiérovi počúvame o škôlkach. V závislosti od obdobia viac »

Sme zrelí na demokraciu?

29.05.2014

Od nežnej revolúciu uplynie tento rok 25 rokov. Keď som vtedy dávno za chladných novembrových nocí lepila tajne plagáty v uliciach mesta, predstavovala som si, že o 20 rokov budeme žiť ako vo viac »

Sila médií

26.05.2014

Víkend sa v Európe niesol v znamení volieb do euro parlamentu. Už sú známe výsledky a z každej strany počúvame názory, analýzy, dôvody prečo voľby dopadli tak a nie onak. Ľudia vo všeobecnosti viac »

Slovak University Startup Cup 2017

Študent nabil mobil pomocou ohňa

28.06.2017 18:00

Investovanie do obnoviteľných zdrojov energie je čoraz väčšou celospoločenskou témou.

dom, stavba, novostavba, zatepľovanie, zelená domácnostiam, rekonštrukcia

Podlažie rodinných domov nebude zdaňované

28.06.2017 17:50

Absurdná daň z podlažia, ktorú by zaviedla novela zákona o miestnych daniach, nemá nakoniec podporu poslancov. O jej návrhu informoval v utorok denník Pravda.

hacker, útok, internet, bezpečnosť, hackeri, dáta, krádež, malvér

Útok na Slovensko.sk by ochromil firmy

28.06.2017 17:34

Už od soboty 1. júla začne štátna správa komunikovať so všetkými podnikateľmi výlučne elektronicky.

František Imrecze

Imrecze bude šéfovať európskej organizácii, združujúcej 44 daňových správ

28.06.2017 17:29

Prezident finančnej správy František Imrecze sa stal prezidentom európskej organizácie daňových správ Intra-European Organisation of Tax Administrations (IOTA).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 5286x
Priemerná čítanosť článkov: 1322x

Autor blogu

Kategórie