Založ si blog

Školstvo je choré

Začali prázdniny, a s nimi sa mení aj charakter správ týkajúcich sa školstva. Kým pred mesiacom to boli výsledky testovania, dnes vďaka premiérovi počúvame o škôlkach. V závislosti od obdobia sa striedavo dozvedáme o problémoch v celom školstve. Školstvo je choré. Ministerstvo školstva by malo byť v tomto prípade lekárom, ktorý chorobu vylieči. No zdá sa, že to nechce, alebo nevie?

Podľa štatútu „ministerstvo vedie centrálny register detí, žiakov a poslucháčov a vykonáva zber údajov o počtoch detí a žiakov pre rozpočtové účely na kalendárny rok“ a „vypracúva metodiku rozpisu normatívnych a nenormatívnych finančných prostriedkov pre regionálne školstvo“. Má ministerstvo vedomosť o tom, že je škôlok málo? Vedú registre, musia presne vedieť, kde kapacity chýbajú a kde sú navyše. V prípade materských škôlok by vraj mali nedostatok kapacít vyriešiť zriaďovatelia, teda mestá a obce, zdroje môžu získať z grantov. Načo je potom vypracovaná metodika? Prečo majú obce vypracovávať projekty a žiadať o granty, ak ministerstvo o problémoch vie, a jednou z jeho úloh je navrhovať riešenia?  Ak predsa vedia o tom, že je napr. v Bratislave nedostatok škôlok, mali by mestu odporúčať škôlku zriadiť a navrhnúť spôsob financovania.

Základné školstvo dlhodobo vykazuje podpriemerné výsledky v testovaniach doma aj v zahraničí. Naše základné školstvo nepodporuje nadané deti, ale deti v špeciálnych školách. Nemotivuje žiakov učiť sa. Počet miest na stredných školách skoro dvojnásobne prevyšujú počty žiakov. Ministerstvo o tom nevie? Minimálne tri roky sa tento stav nerieši. Ak sa dnes žiak so štvorkami na vysvedčení bez problémov dostane na gymnázium, prečo by sa mal učiť?

Výsledkom sú preplnené gymnáziá, a postupný zánik odborných učilíšť. Gymnázium tiež nemá dôvod ho poslať preč, čím viac žiakov, tým viac peňazí. V priemernom okresnom meste je dnes asi päť gymnázií. Rozsah učiva sa stále zmenšuje, aby ho zvládli všetci.  Starší učitelia mi isto dajú za pravdu.

Na konci radu stojí nespokojný zamestnávateľ, ktorí nepotrebuje manažéra a ani sociálneho pracovníka s vysokou školou, ale strojára, elektromechanika, zvárača, krajčírku a pod. vyučených v obore.

Na ministerstve školstva trpia evidentne nedostatkom zdravého sedliackeho rozumu. Stačí zrušiť zopár gymnázií, a zriadiť niekoľko materských škôlok a hneď by bolo po probléme. Ani netreba peňazí navyše. Peňazí je dosť, len sú v nesprávnych vreckách.

Škótsko verzus Krym verzus Doneck

22.09.2014

Pred pár dňami v Škótsku prebehlo referendum o možnosti osamostatniť sa. Všetko prebehlo hladko, demokraticky, strany s opačnými názormi sa navzájom rešpektovali, nepotrebovali na presadenie viac »

Sme zrelí na demokraciu?

29.05.2014

Od nežnej revolúciu uplynie tento rok 25 rokov. Keď som vtedy dávno za chladných novembrových nocí lepila tajne plagáty v uliciach mesta, predstavovala som si, že o 20 rokov budeme žiť ako vo viac »

Sila médií

26.05.2014

Víkend sa v Európe niesol v znamení volieb do euro parlamentu. Už sú známe výsledky a z každej strany počúvame názory, analýzy, dôvody prečo voľby dopadli tak a nie onak. Ľudia vo všeobecnosti viac »

parlament, opozícia, nrsr,

Revolty v opozičných kluboch

21.02.2017 20:00

Neprešiel ani rok od volieb a tri opozičné politické subjekty rátajú straty. Ide o šiestich poslancov, ktorí zamávali na odchod SaS, OĽaNO-Nova a Sme rodina.

USS, US Steel, Košice, USA,

Predaj ocele v Košiciach je na spadnutie

21.02.2017 20:00

Američania z košických oceliarní zrejme definitívne odídu. Predaj podniku Číňanom aktuálne finišuje.

Priština, Kosovo

Poškodili pamätník slovenských vojakov v Prištine

21.02.2017 19:38

Neznáme osoby poškodili v kosovskej Prištine pamätnú tabuľu venovanú slovenským vojakom z mierových síl KFOR, ktorí zahynuli pri havárii lietadla v Maďarsku.

Lubomír Štrougal

Poľsko vyšetruje niekdajšieho premiéra komunistickej ČSSR Štrougala

21.02.2017 19:00

Za zabíjanie na hraniciach vyšetrujú prokurátori poľského Inštitútu národnej pamäti - Hlavnej komisie pre stíhanie zločinov proti poľskému národu Lubomíra Štrougala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 5181x
Priemerná čítanosť článkov: 1295x

Autor blogu

Kategórie