Založ si blog

Školstvo je choré

Začali prázdniny, a s nimi sa mení aj charakter správ týkajúcich sa školstva. Kým pred mesiacom to boli výsledky testovania, dnes vďaka premiérovi počúvame o škôlkach. V závislosti od obdobia sa striedavo dozvedáme o problémoch v celom školstve. Školstvo je choré. Ministerstvo školstva by malo byť v tomto prípade lekárom, ktorý chorobu vylieči. No zdá sa, že to nechce, alebo nevie?

Podľa štatútu „ministerstvo vedie centrálny register detí, žiakov a poslucháčov a vykonáva zber údajov o počtoch detí a žiakov pre rozpočtové účely na kalendárny rok“ a „vypracúva metodiku rozpisu normatívnych a nenormatívnych finančných prostriedkov pre regionálne školstvo“. Má ministerstvo vedomosť o tom, že je škôlok málo? Vedú registre, musia presne vedieť, kde kapacity chýbajú a kde sú navyše. V prípade materských škôlok by vraj mali nedostatok kapacít vyriešiť zriaďovatelia, teda mestá a obce, zdroje môžu získať z grantov. Načo je potom vypracovaná metodika? Prečo majú obce vypracovávať projekty a žiadať o granty, ak ministerstvo o problémoch vie, a jednou z jeho úloh je navrhovať riešenia?  Ak predsa vedia o tom, že je napr. v Bratislave nedostatok škôlok, mali by mestu odporúčať škôlku zriadiť a navrhnúť spôsob financovania.

Základné školstvo dlhodobo vykazuje podpriemerné výsledky v testovaniach doma aj v zahraničí. Naše základné školstvo nepodporuje nadané deti, ale deti v špeciálnych školách. Nemotivuje žiakov učiť sa. Počet miest na stredných školách skoro dvojnásobne prevyšujú počty žiakov. Ministerstvo o tom nevie? Minimálne tri roky sa tento stav nerieši. Ak sa dnes žiak so štvorkami na vysvedčení bez problémov dostane na gymnázium, prečo by sa mal učiť?

Výsledkom sú preplnené gymnáziá, a postupný zánik odborných učilíšť. Gymnázium tiež nemá dôvod ho poslať preč, čím viac žiakov, tým viac peňazí. V priemernom okresnom meste je dnes asi päť gymnázií. Rozsah učiva sa stále zmenšuje, aby ho zvládli všetci.  Starší učitelia mi isto dajú za pravdu.

Na konci radu stojí nespokojný zamestnávateľ, ktorí nepotrebuje manažéra a ani sociálneho pracovníka s vysokou školou, ale strojára, elektromechanika, zvárača, krajčírku a pod. vyučených v obore.

Na ministerstve školstva trpia evidentne nedostatkom zdravého sedliackeho rozumu. Stačí zrušiť zopár gymnázií, a zriadiť niekoľko materských škôlok a hneď by bolo po probléme. Ani netreba peňazí navyše. Peňazí je dosť, len sú v nesprávnych vreckách.

Škótsko verzus Krym verzus Doneck

22.09.2014

Pred pár dňami v Škótsku prebehlo referendum o možnosti osamostatniť sa. Všetko prebehlo hladko, demokraticky, strany s opačnými názormi sa navzájom rešpektovali, nepotrebovali na presadenie viac »

Sme zrelí na demokraciu?

29.05.2014

Od nežnej revolúciu uplynie tento rok 25 rokov. Keď som vtedy dávno za chladných novembrových nocí lepila tajne plagáty v uliciach mesta, predstavovala som si, že o 20 rokov budeme žiť ako vo viac »

Sila médií

26.05.2014

Víkend sa v Európe niesol v znamení volieb do euro parlamentu. Už sú známe výsledky a z každej strany počúvame názory, analýzy, dôvody prečo voľby dopadli tak a nie onak. Ľudia vo všeobecnosti viac »

Marine Le Penová

Le Penová prehovorila pred zahraničným výborom ruskej dumy

24.03.2017 10:54

Marine Le Pen v piatok prehovorila pred zahraničným výborom ruskej Štátnej dumy.

vlak do rakuska, stanica, doprava,

Plánujú obnoviť vlakové spojenie Bratislavy s Rajkou a  Győrom

24.03.2017 10:33

Bratislava by mala mať od decembra tohto roka opäť medzinárodné vlakové spojenie medzi Petržalkou a Rajkou a Győrom v Maďarsku.

mladí, mladomanželia, pár, nový byt, bývanie, hypotéky, zariadenie domu, sťahovanie, renovácia

Do druhého piliera vstupuje len 30 % mladých ľudí

24.03.2017 10:32

Od zavedenia dobrovoľného vstupu do druhého piliera v roku 2008 vstúpilo do tohto systému len 30 % mladých ľudí prichádzajúcich na trh práce.

Theresa Mayová

Zverejnili video, na ktorom ochranka odvádza Mayovú z miesta útoku

24.03.2017 10:23

Britský denník The Sun zverejnil video, ktoré zobrazuje ako členovia ochranky odvádzajú do auta premiérku Theresu Mayovú počas stredajšieho teroristického útoku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 5226x
Priemerná čítanosť článkov: 1307x

Autor blogu

Kategórie