Založ si blog

Sila médií

Víkend sa v Európe niesol v znamení volieb do euro parlamentu. Už sú známe výsledky a  z každej strany počúvame názory, analýzy, dôvody prečo voľby dopadli tak a nie onak.

Ľudia vo všeobecnosti vnímajú európsky parlament cez závoj médií. Posudzujú prácu jeho členov podľa toho, ako ich médiá prezentujú. Denne počúvame, čo európsky parlament schválil, príp. navrhuje chváliť.

Sú pre nás tieto informácie dostatočné? Vypovedajú o skutočnosti? Stačí mi na posudzovanie sprostredkovaná informácia? Väčšine voličov, resp. ne voličov asi áno. Svedčí o tom volebná účasť.

Najčastejšie počúvame o tom, že poslanci v EÚ majú plat na úrovni 7 000 €, že chcú obmedziť výkon vysávačov, že zakázali predaj krivých banánov, že zakázali výrobu a predaj klasických žiaroviek, že francúzski a nemeckí poľnohospodári dostanú znova vyššie dotácie ako naši a pod. Málokto z nás si pozrie oficiálne internetové stránky a prečíta si o tom, čo dnes naši euro poslanci schvaľovali, čo navrhovali, ako prebiehali diskusie k jednotlivým tmam. Len okrajovo sa k nám dostanú informácie o tom, že až 80% všetkej legislatívy už máme prevzaté z EÚ. O tom, že EÚ vďačíme za otvorenie hraníc, voľný pohyb tovaru a služieb, možnosť študovať a uplatniť sa v zahraničí, prílev zahraničných investícií, zjednotenie technických noriem, a tým zväčšenie trhu pre slovenské výrobky, zlepšenie životného prostredia, zvýšenie bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov, možnosť z fondov modernizovať nemocnice, cesty, školy a pod., o tom médiá informujú len okrajovo.

Bulvár vládne svetu, a preto sme denne vystavovaný negatívnym správam, správam o korupcii, o zneužití európskych peňazí, a o nepopulárnych, už spomínaných opatreniach, ako sú vysávače.

Nenesú za výsledky volieb podstatnú vinu média? Média zvalili vinu na politické strany, a na nezáujem občana. Čo chráni občana pred skreslenými, neúplnými správami? Kto im diktuje, čo majú a čo nemajú napísať? Komu tento stav vyhovuje?

Nechcem byť pasívnou väčšinou, preto som voliť bola. Aj keď sa mi nepáčilo, že si musím vybrať jednu politickú stranu. Pre demokraciu je vždy dobre, ak je zastúpené viacero politických názorov a všetky opatrenia sa prijímajú po dôkladnej diskusii a je výsledkom kompromisov. Preto by som uprednostnila voliť osobnosti, môcť zakrúžkovať potrebný počet kandidátov z rôznych strán. Aj napriek tomu som sa prispôsobila a volila, a to je moje vnímanie demokracie. Plne si uvedomujem, že spôsob voľby bol kompromisom, výsledkom mnohých názorov demokraticky zvolených predstaviteľov.

Buďme aktívni, vo všetkom, v prijímaní informácií aj v rozhodovaní ako s nimi naložiť. Hľadajme pozitíva, zrátajme si, ako sme žili asi pred 20-tými rokmi, čo sme mali, čo sme si mohli dovoliť. Nespokojnosť sa zvyšuje, aj keď sa máme stále lepšie. Blahobyt nás neminie, ale len vtedy, ak naše práva využijeme.

Škótsko verzus Krym verzus Doneck

22.09.2014

Pred pár dňami v Škótsku prebehlo referendum o možnosti osamostatniť sa. Všetko prebehlo hladko, demokraticky, strany s opačnými názormi sa navzájom rešpektovali, nepotrebovali na presadenie viac »

Školstvo je choré

01.07.2014

Začali prázdniny, a s nimi sa mení aj charakter správ týkajúcich sa školstva. Kým pred mesiacom to boli výsledky testovania, dnes vďaka premiérovi počúvame o škôlkach. V závislosti od obdobia viac »

Sme zrelí na demokraciu?

29.05.2014

Od nežnej revolúciu uplynie tento rok 25 rokov. Keď som vtedy dávno za chladných novembrových nocí lepila tajne plagáty v uliciach mesta, predstavovala som si, že o 20 rokov budeme žiť ako vo viac »

Slovak University Startup Cup 2017

Študent nabil mobil pomocou ohňa

28.06.2017 18:00

Investovanie do obnoviteľných zdrojov energie je čoraz väčšou celospoločenskou témou.

dom, stavba, novostavba, zatepľovanie, zelená domácnostiam, rekonštrukcia

Podlažie rodinných domov nebude zdaňované

28.06.2017 17:50

Absurdná daň z podlažia, ktorú by zaviedla novela zákona o miestnych daniach, nemá nakoniec podporu poslancov. O jej návrhu informoval v utorok denník Pravda.

hacker, útok, internet, bezpečnosť, hackeri, dáta, krádež, malvér

Útok na Slovensko.sk by ochromil firmy

28.06.2017 17:34

Už od soboty 1. júla začne štátna správa komunikovať so všetkými podnikateľmi výlučne elektronicky.

František Imrecze

Imrecze bude šéfovať európskej organizácii, združujúcej 44 daňových správ

28.06.2017 17:29

Prezident finančnej správy František Imrecze sa stal prezidentom európskej organizácie daňových správ Intra-European Organisation of Tax Administrations (IOTA).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 5288x
Priemerná čítanosť článkov: 1322x

Autor blogu

Kategórie