Založ si blog

Sila médií

Víkend sa v Európe niesol v znamení volieb do euro parlamentu. Už sú známe výsledky a  z každej strany počúvame názory, analýzy, dôvody prečo voľby dopadli tak a nie onak.

Ľudia vo všeobecnosti vnímajú európsky parlament cez závoj médií. Posudzujú prácu jeho členov podľa toho, ako ich médiá prezentujú. Denne počúvame, čo európsky parlament schválil, príp. navrhuje chváliť.

Sú pre nás tieto informácie dostatočné? Vypovedajú o skutočnosti? Stačí mi na posudzovanie sprostredkovaná informácia? Väčšine voličov, resp. ne voličov asi áno. Svedčí o tom volebná účasť.

Najčastejšie počúvame o tom, že poslanci v EÚ majú plat na úrovni 7 000 €, že chcú obmedziť výkon vysávačov, že zakázali predaj krivých banánov, že zakázali výrobu a predaj klasických žiaroviek, že francúzski a nemeckí poľnohospodári dostanú znova vyššie dotácie ako naši a pod. Málokto z nás si pozrie oficiálne internetové stránky a prečíta si o tom, čo dnes naši euro poslanci schvaľovali, čo navrhovali, ako prebiehali diskusie k jednotlivým tmam. Len okrajovo sa k nám dostanú informácie o tom, že až 80% všetkej legislatívy už máme prevzaté z EÚ. O tom, že EÚ vďačíme za otvorenie hraníc, voľný pohyb tovaru a služieb, možnosť študovať a uplatniť sa v zahraničí, prílev zahraničných investícií, zjednotenie technických noriem, a tým zväčšenie trhu pre slovenské výrobky, zlepšenie životného prostredia, zvýšenie bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov, možnosť z fondov modernizovať nemocnice, cesty, školy a pod., o tom médiá informujú len okrajovo.

Bulvár vládne svetu, a preto sme denne vystavovaný negatívnym správam, správam o korupcii, o zneužití európskych peňazí, a o nepopulárnych, už spomínaných opatreniach, ako sú vysávače.

Nenesú za výsledky volieb podstatnú vinu média? Média zvalili vinu na politické strany, a na nezáujem občana. Čo chráni občana pred skreslenými, neúplnými správami? Kto im diktuje, čo majú a čo nemajú napísať? Komu tento stav vyhovuje?

Nechcem byť pasívnou väčšinou, preto som voliť bola. Aj keď sa mi nepáčilo, že si musím vybrať jednu politickú stranu. Pre demokraciu je vždy dobre, ak je zastúpené viacero politických názorov a všetky opatrenia sa prijímajú po dôkladnej diskusii a je výsledkom kompromisov. Preto by som uprednostnila voliť osobnosti, môcť zakrúžkovať potrebný počet kandidátov z rôznych strán. Aj napriek tomu som sa prispôsobila a volila, a to je moje vnímanie demokracie. Plne si uvedomujem, že spôsob voľby bol kompromisom, výsledkom mnohých názorov demokraticky zvolených predstaviteľov.

Buďme aktívni, vo všetkom, v prijímaní informácií aj v rozhodovaní ako s nimi naložiť. Hľadajme pozitíva, zrátajme si, ako sme žili asi pred 20-tými rokmi, čo sme mali, čo sme si mohli dovoliť. Nespokojnosť sa zvyšuje, aj keď sa máme stále lepšie. Blahobyt nás neminie, ale len vtedy, ak naše práva využijeme.

Škótsko verzus Krym verzus Doneck

22.09.2014

Pred pár dňami v Škótsku prebehlo referendum o možnosti osamostatniť sa. Všetko prebehlo hladko, demokraticky, strany s opačnými názormi sa navzájom rešpektovali, nepotrebovali na presadenie viac »

Školstvo je choré

01.07.2014

Začali prázdniny, a s nimi sa mení aj charakter správ týkajúcich sa školstva. Kým pred mesiacom to boli výsledky testovania, dnes vďaka premiérovi počúvame o škôlkach. V závislosti od obdobia viac »

Sme zrelí na demokraciu?

29.05.2014

Od nežnej revolúciu uplynie tento rok 25 rokov. Keď som vtedy dávno za chladných novembrových nocí lepila tajne plagáty v uliciach mesta, predstavovala som si, že o 20 rokov budeme žiť ako vo viac »

parlament, opozícia, nrsr,

Revolty v opozičných kluboch

21.02.2017 20:00

Neprešiel ani rok od volieb a tri opozičné politické subjekty rátajú straty. Ide o šiestich poslancov, ktorí zamávali na odchod SaS, OĽaNO-Nova a Sme rodina.

USS, US Steel, Košice, USA,

Predaj ocele v Košiciach je na spadnutie

21.02.2017 20:00

Američania z košických oceliarní zrejme definitívne odídu. Predaj podniku Číňanom aktuálne finišuje.

Priština, Kosovo

Poškodili pamätník slovenských vojakov v Prištine

21.02.2017 19:38

Neznáme osoby poškodili v kosovskej Prištine pamätnú tabuľu venovanú slovenským vojakom z mierových síl KFOR, ktorí zahynuli pri havárii lietadla v Maďarsku.

Lubomír Štrougal

Poľsko vyšetruje niekdajšieho premiéra komunistickej ČSSR Štrougala

21.02.2017 19:00

Za zabíjanie na hraniciach vyšetrujú prokurátori poľského Inštitútu národnej pamäti - Hlavnej komisie pre stíhanie zločinov proti poľskému národu Lubomíra Štrougala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 5182x
Priemerná čítanosť článkov: 1296x

Autor blogu

Kategórie